مواد اولیه و نحوه ساخت مخازن پلی اتیلن

پلی اتیلن

نحوه ساخت مخازن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن با فرآیند قالب گیری دورانی تولید می شوند. در شروع پروسه تولید مواد پودری پلیمری با مواد حفاظتی اشعه ماوراء بنفش ترکیب می شوند و درون یک قالب دو تکه ریخته می شود. درصد ترکیبات مواد حفاظت کننده اشعه ماوراء بنفش استفاده شده در این مخلوط بستگی به کاربرد نهایی مخزن تولید شده دارد. با بسته شدن قالب ، قالب در کوره داغ با دمای مناسب تحت حرارت قرار می گیرد. در طول فرایند حرارت، قالب در دو جهت ۳۶۰ درجه به چرخش در می آید. این حرکات باعث می شود با ذوب شدن ترکیب، مخلوط حاصل بر روی همه قسمت های قالب بنشیند. پس از تکمیل فرایند، قالب به یک اتاق خنک کننده منتقل می شود که در آن درجه حرارت به آرامی کاهش می یابد و با کاهش دما مخزن از قالب خارج می شود.

 

مشاهده ابعاد و قیمت محصولات پارساپلاست: مخازن پلی اتیلن افقی ، مخازن پلی اتیلن عمودی

 

قابلیت سازگاری مخازن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن از جنس پلیمر HDPE و MDPE هستند که در برابر اکثر مواد مانند آفت کش ها و مواد شیمیایی مقاوم هستند. با این حال، مخازن پلی اتیلن را نباید برای نگه داری سوختهایی مانند بنزین استفاده کرد چون این مواد می توانند پلاستیک را سست و شکننده کنند. فقط انواع خاصی از پلی اتیلن برای این کار می توانند مناسب باشد که ماده اولیه آنها در ایران یا در دسترس نیست و یا قیمت تمام شده محصول خیلی گران تر از مخازن فلزی تمام می شود. برای همین توصیه می کنیم برای نگهداری طولانی مدت مواد سوختی مطابق استاندردهای شرکت نفت از انواع مخازن فلزی استاندراد و محافظت شده استفاده کنید.

 

مخازن پلی اتیلن با استفاده از روش روتومولدینگ چگونه ساخته می شوند؟

 

ساخت و تولید مخازن پلی اتیلن عموماً بر اساس فناوری قالبگیری دورانی (روتوملدینگ) است. فرآیند قالب گیری دورانی (Rotational Moldig) یا به اختصار روتومولدینگ (Rotomoldig) یکی از فرآیندهای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی است.

 

به طور کلی در این فرایند، مقدار مشخصی از پلی اتیلن (پلاستیک) به صورت پودر به داخل قالبی که به شکل محصول نهایی طراحی شده است وارد می شود. این قالب حول محورهایی به چرخش درآمده و در نتیجه حرارت اعمال شده به آن ، پلی اتیلن درون آن به دیواره های قالب چسبیده شده و باعث ایجاد لایه در سطح داخلی قالب می شود.

چرخش قالب در حین مرحله سرمایش نیز ادامه پیدا می‌کند تا پلاستیک شکل مطلوبش را بگیرد و جامد شود. هنگامی‌که پلاستیک به اندازه کافی سخت شد، سرمایش و چرخش متوقف شده تا قطعه پلاستیکی را از قالب خارج کنند. در این مرحله، چرخه فرایند دوباره تکرار می‌شود.

البته همه ماشین‌های قالب گیری دورانی نیاز به مراحل گرمایش و سرمایش ندارد. اگر از مایع واکنشگری مثل اپوکسی یا رزین پلی استر غیر اشباع دارای مادهٔ پخت استفاده شود، تشکیل ساختار تک لایه بدون حرارت دهی خارجی انجام می‌شود.

 

 

مواد اولیه پلی اتیلن

بیشتر مواد مورد استفاده در فرایند قالبگیری دورانی برای تولید مخزن پلاستیکی از خانواده ی پلی اتیلن است. قالب‌ها مورد استفاده معمولاً دیواره‌های نازکی دارند که با طراحی مناسب قالب می‌توان قطعات پیچیده‌ای مانند جعبه‌های دو جداره و چند وجهی را که تولید آن با روش‌های دیگر دشوار است را تولید کرد.

در دستگاه‌های جدیدی که دارای چند بازو می باشند می توان قالب های مختلفی را به کارگرفت. با کنترل فرایند صحیح و طراحی قالب مناسب، ضخامت دیواره قطعات بدست آمده با روش‌های قالب گیری چرخشی بر خلاف قالب گیری دمشی یا گرما شکل دهی دو صفحه‌ای، کاملاً یکنواخت خواهد بود. علاوه بر آن محصولات تولیدی عاری از نقطه و خط و جوش خواهد بود و نیازی به عملیات تکمیلی ندارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با پارساپلاست در ارتباط باشید.

۰۹۱۲۲۸۴۳۲۲۷

۰۹۹۱۴۰۲۹۰۸۱

اخبار

پلی اتیلنمخزن پلی اتیلنمواد اولیه پلی اتیلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *